KOMUNÁLNA poisťovňa eviduje o 125 % viac detských úrazov
15.02.2017"Počet zranených detí každoročne stúpa, vyplýva zo štatistík KOMUNÁLNEJ poisťovne. V porovnaní s rokom 2012 ich v roku 2016 evidovala poisťovňa až o 125 percent viac. Najviac úrazov mali školopovinné deti vo veku 8 až 15 rokov, viedli zlomeniny na dolných a horných končatinách."
Počet zranených detí každoročne stúpa, vyplýva zo štatistík KOMUNÁLNEJ poisťovne. V porovnaní s rokom 2012 ich v roku 2016 evidovala poisťovňa až o 125 percent viac. Najviac úrazov mali školopovinné deti vo veku 8 až 15 rokov, viedli zlomeniny na dolných a horných končatinách.
Jarné prázdniny prajú voľnočasovým aktivitám a športu, priamoúmerne však rastie aj počet detských zranení. „Najčastejšie ide o úrazy ako sú podvrtnutie, pomliaždenie mäkkých častí, neúplná zlomenina dolnej časti vretennej kosti či zlomeniny prstov na rukách a nohách,“ hovorí Blanka Hatalová, členka predstavenstva KOMUNÁLNEJ poisťovne.
Deťom sa nevyhýbajú ani vážnejšie úrazy, ktorých liečenie a následky môžu výrazne zasiahnuť domáci rozpočet, najmä ak dieťa potrebuje dlhšiu domácu starostlivosť a jeden z rodičov musí čerpať OČR (ošetrenie člena rodiny). Vykompenzovať stratu časti príjmov a zvýšené výdavky môže pripoistenie. „V závislosti od typu poistného produktu a vážnosti zranenia sa sumy vyplatené za úraz môžu pohybovať v stovkách aj tisíckach eur,“ vysvetľuje B. Hatalová a upresňuje: „Najvyššia vyplatená suma za úraz v uplynulom roku bola vo výške 2 000 eur. Išlo o poranenia v dôsledku pádu zo stromu.“
Typickým príkladom rizikových aktivít počas jarných prázdnin sú najmä lyžovačky, kedy môže dôjsť nielen k zraneniu samotného dieťaťa, ale aj iného lyžiara. Pokiaľ zrážku na svahu s inou osobou, ktorá sa zraní, zaviní poistené dieťa, z jeho poistenia sú uhradené následky úrazu aj prípadná majetková ujma – napríklad zničená lyžiarska výstroj poškodeného. „Aj preto rodičom odporúčame uzavrieť tuzemské cestovné poistenie, ktoré pokryje tradičné riziká akými sú úrazy, smrť následkom úrazu či ochrana batožiny, ale zároveň je jeho súčasťou tiež zodpovednosť za spôsobenú škodu iným osobám,“ hovorí B. Hatalová.
Ako predchádzať zraneniam na svahu
1. Zadovážte deťom potrebnú výstroj. Z pohľadu prevencie vážnych úrazov je jej najdôležitejšou súčasťou prilba* a správne nastavané lyžiarske viazanie. Vzhľadom na častú preplnenosť zjazdoviek odborníci odporúčajú, aby rodičia deťom zadovážili aj chránič chrbta, tzv. korytnačku.
2. Naučte deti bezpečnostné pravidlá na svahu:
- rýchlosť a štýl jazdy je potrebné prispôsobiť schopnostiam, terénu aj počtu lyžiarov na zjazdovke
- lyžovať musia iba po vyznačenej trati
- na trati nesmú bezdôvodne zastavovať, najmä ak ide o neprehľadnú časť zjazdovky
- pokiaľ stúpajú nahor alebo schádzajú po lyžiarskej trati, musia použiť jej okraj
* Podľa zákona o Horskej záchrannej službe (544/2002 Z. z.) musia mať osoby mladšie ako 15 rokov na lyžiarskej trati povinne ochrannú prilbu. Deti do 15 rokov musia zároveň mať počas lyžiarskej školy alebo výcviku oblečený reflexný bezpečnostný odev alebo používať reflexné bezpečnostné prvky, ktoré sú povinní zabezpečiť organizátori.
Aké doklady odovzdať pri poistnej udalosti
- vyplnené tlačivo „Oznámenie poistnej udalosti“
- lekárske nálezy z priebehu liečby úrazu
- doplňujúce doklady nevyhnutné k uzavretiu poistnej udalosti vyžiadané likvidátorom (z dôvodu, že ku každej poistnej udalosti sa pristupuje individuálne)