Ako by mala vyzerať Adamova „životná poistka“?
Vaše prvé životné poistenie uzatvárali zrejme vaši rodičia hneď pri narodení.
A možno ste nasporené peniaze od nich dostali ako darček k 18. narodeninám alebo pri nástupe na vysokú školu. Lebo pred 20-timi rokmi, kedy sa narodil aj Adam – skutočná postava z nášho seriálu Zodpovedne za seba, bolo životné poistenie predovšetkým o sporení. Ako je tomu dnes?
Tak ako vo všetkých oblastiach života, aj pri poistení platí, že doba sa mení a spolu s ňou aj náš životný štýl. Práve spôsob života má výrazný vplyv aj na vývoj poistných produktov. To, čo bolo „trendy“ pred 20 rokmi, dnes nemusí postačovať vôbec. Čo by teda mali dnešní dvadsiatnici z generácie Z vedieť o životnom poistení? Všetko podstatné zhrnul Adam do nasledujúcich piatich bodov:
- Ak máte uzatvorené životné poistenie ešte z detských čias – niektoré sa uzatvárali a aj uzatvárajú do veku 25 rokov – určite si skontrolujte, aké poistné krytie vám garantuje. Nemusíte študovať podrobne celú zmluvu, pokojne sa obráťte na poisťovacieho poradcu a dohodnite si stretnutie, v rámci ktorého vám pomôže posúdiť, či aktuálna zmluva postačuje vašim potrebám.
- Prehodnotenie aktuálnej poistnej zmluvy a existujúceho krytia nemusí vždy znamenať nové poistenie. Mnoho rizík, na ktoré sa možno pri vašom narodení nemyslelo alebo boli v danom čase zanedbateľné, sa dá poistiť aj dodatočne formou vybraných pripoistení.
- Ak ešte študujete, alebo len začínate v prvom zamestnaní, prioritné bude pre vás tzv. rizikové poistenie. Malo by kopírovať váš životný štýl – to znamená, že iný „balíček“ bude vhodný pre aktívneho športovca a iný pre niekoho, kto žije v zásade „sedavým“ spôsobom života. Pozor však na detaily – aj keď sa možno nepovažujete za adrenalínového nadšenca, možno zvyknete na cestu po meste využívať kolobežku alebo bicykel, a to už je rozhodne riziko, ktoré treba zvážiť.
- Základom rizikového poistenia by malo byť poistenie úrazov, ktoré pokrýva aj trvalé následky. Vhodné je tiež pripoistiť si chirurgický zákrok, ten pokrýva rôzne zákroky, ktoré by ste v prípade úrazu museli absolvovať. V budúcnosti môžete poistenia kedykoľvek meniť aj pridávať, podľa toho, ako sa bude vyvíjať váš život. Napríklad pri zakladaní rodiny či financovaní bývania si upravíte krytie tak, aby ste zabezpečili aj svojich blízkych.
- Nezabúdajte, že pri životnom poistení platí pravidlo – čím nižší vstupný vek, tým je lacnejšie. Aj keď štatisticky sa možno v dvadsiatke ešte nemusíte obávať kritických chorôb či onkologických ochorení, čím skôr si ich poistíte, tým bude vaše poistné nižšie. Ak si napríklad poistenie onkologických chorôb uzatvoríte v dvadsiatke, oproti štyridsiatnikovi môžete v budúcnosti ušetriť rádovo až desiatky eur mesačne.
V prípade, že vás zaujíma viac, vypočujte si podcast, v ktorom sa Adam radí o „životnej poistke“ s Beatou Vojtechovou, riaditeľkou úseku poistenia osôb KOMUNÁLNEJ poisťovne.