Niektoré veci vás môžu zaskočiť.
Ak vám naposledy životné poistenie uzatvárali rodičia pri narodení alebo si dokonca myslíte, že táto téma sa vás netýka, možno svoj postoj po prečítaní nasledujúcich riadkov prehodnotíte. Je totiž možné, že patríte do relatívne veľkej skupiny príslušníkov z generácie Z, ktorá z hľadiska poistenia momentálne funguje „vo vzduchoprázdne“. Napriek tomu, že žijú podstatne aktívnejšie, a teda sú vystavení často aj vyšším rizikám, ako ich rovesníci pred 20 rokmi.
Nie vždy treba novú zmluvu
Detské poistenie sa uzatvára na obdobie 18 až 25 rokov, preto je na prahu dospelosti dobré zistiť, či nejaké poistenie máte a čo všetko pokrýva. Najskôr je dobré obrátiť sa s touto otázkou na rodičov. Už existujúcu zmluvu potom konzultujte s poistným poradcom, ktorý vie posúdiť, či je aktuálne krytie dostatočné. „Prehodnotenie aktuálnej poistnej zmluvy a existujúceho krytia nemusí vždy znamenať nové poistenie. Mnoho rizík sa dá poistiť aj dodatočne, formou vybraných pripoistení,“ vysvetľuje Beata Vojtechová, riaditeľka úseku poistenia osôb KOMUNÁLNEJ poisťovne.
Nepodceňujte zdanlivé detaily
Informácie o vašom životnom štýle sú pri nastavovaní poistného krytia kľúčové. Nepodceňujte pritom ani zdanlivé detaily. „Aj keď možno sami seba nepovažujete za adrenalínového nadšenca, stačí, že na cestu po meste využívate kolobežku alebo bicykel – aj to už je riziko, ktoré treba zvážiť,“ radí B. Vojtechová a pokračuje: „Dôležité je najmä krytie úrazov a ich trvalých následkov. V prípade, že sa venujete rizikovejším športom či voľnočasovým aktivitám, zvážte aj poistenie chirurgických zákrokov, ktoré by ste v prípade úrazov museli absolvovať.“ Ak už pracujete, podľa odborníčky je dobré zvážiť aj poistenie práceneschopnosti. „Aj mladí ľudia si dnes berú úvery, napríklad na auto či lepší bicykel. Z tohto poistenia potom dokážete kompenzovať výpadok príjmu na pokrytie záväzkov, ak zostanete práce neschopný v dôsledku nejakého ochorenia alebo úrazu.“
Čím skôr, tým lacnejšie
Obdobie po dvadsiatke je najvhodnejšie aj na uzatvorenie poistení, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať ako zbytočné. Hovoríme predovšetkým o tzv. pripoistení kritických chorôb a onkologických ochorení. V oboch prípadoch treba mať na zreteli dve dôležité veci. Závažné diagnózy dnes neobchádzajú ani mladých ľudí a z hľadiska finančnej náročnosti takýchto poistení, hrá vek jednoznačne v prospech mladých. Čím skôr sa poistíte, tým bude vaše poistné nižšie. „Ak si napríklad poistenie onkologických chorôb uzatvoríte v dvadsiatke, oproti štyridsiatnikovi môžete v budúcnosti ušetriť rádovo až desiatky eur mesačne,“ dodáva B. Vojtechová.