Aj úspešný malý biznis či živnosť môže ohroziť nečakaná živelná udalosť alebo chyba zamestnanca.
Počasie je stále nevyspytateľnejšie
Extrémne živelné udalosti spôsobené počasím sú aj na Slovensku stále častejším javom. Ich ničivé následky vás môžu pripraviť o strechu nad hlavou, pričom neplánovaný výdavok na jej opravu môže ohroziť vaše podnikanie. Silný vietor, prívalové dažde a povodne dnes dokážu napáchať škody, ktoré sa počítajú v tisícoch eur. „Víchrica strhla strechu zo živičných šindľov, čo spôsobilo zatečenie do objektu. Oprava strechy, vysušenie a vymaľovanie interiéru, vrátane položenia novej krytiny, vyšli majiteľa cukrárne na takmer 3 500 eur. Na Liptove zase v dôsledku vytrvalých dažďov zaplavila voda stekajúca zo svahu ubytovacie priestory rodinného penziónu do výšky 10 centimetrov. Navlhli steny, podlahy aj nábytok a vzniknutá škoda sa vyšplhala do výšky 3 000 eur,“ opisuje reálne príklady poistných udalostí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.
Za chyby sa platí
Veľké finančné škody – na strane samotného podnikateľa, ale aj u tretej strany – môže spôsobiť aj neúmyselné zaváhanie. Takýmto stratám sa pritom možno vyhnúť jednoduchým riešením v podobe poistenia všeobecnej zodpovednosti. „Obozretnosť a dobré poistné krytie sú dôležité najmä v prípade výrobných prevádzok a firiem s viacerými zamestnancami. Vtedy je už potrebné zvažovať aj riziká spojené s výrobnými chybami či možnými zlyhaniami ľudského faktoru a zvoliť vhodné poistenie nad rámec štandardného krytia všeobecnej zodpovednosti. Ak napríklad vyrábate produkt, ktorý či už samostatne alebo ako súčasť nejakého celku môže spôsobiť niekomu škodu alebo takýto produkt predávate, je dobré mať poistenie zodpovednosti za chybný výrobok,“ upozorňuje D. Zemánek a dodáva, že s nastavením optimálnej poistnej ochrany podnikateľovi pomôže poistný poradca alebo stačí navštíviť niektorú z pobočiek KOMUNÁLNEJ poisťovne.
Akékoľvek poistenie je lepšie ako žiadne
Pri nastavení poistenia by si každý podnikateľ mal dávať pozor na dve dôležité veci: rozsah poistného krytia, čiže výber poistných rizík, ktoré by mohli ohroziť kontinuitu podnikateľskej činnosti, a správnu výšku poistnej sumy, ktorá sa odvíja od hodnoty hnuteľného a nehnuteľného majetku. „Ak je suma nízka, v prípade škodovej udalosti hrozí riziko nedostatočného poistného plnenia. Poistenie je preto potrebné pravidelne prehodnocovať – a to najmä v prípadoch, ak do majetku investujete, čím sa zvyšuje jeho hodnota,“ dodáva D. Zemánek a pridáva ešte jednu radu: „Pomerne častým javom je rušenie poistky v prípade, že si ju z rôznych príčin „nemôžete dovoliť“. Aj tu však platí, že akékoľvek poistenie je lepšie ako žiadne a namiesto toho by som radšej odporučil prehodnotenie poistenia.“