Vážení klienti,
v týždni od 23. do 27. decembra 2024 služby Zákazníckej linky nebudú k dispozícii. Využiť môžete komunikáciu prostredníctvom kontaktného formuláru Napíšte nám alebo klientskeho portálu e-KOMfort. V týchto dňoch budú tiež zatvorené niektoré pobočky v Bratislave, Banskej Bystrici, Nových Zámkoch, Martine a Košiciach.
Asistenčné služby GLOBAL ASSISTANCE SLOVAKIA fungujú bez obmedzenia.
Ďakujeme za porozumenie a prajeme Vám pokojné Vianoce!
Hoci v súčasnej situácii cestujeme do zahraničia podstatne menej, aktuálne nariadenia túto možnosť nevylučujú.
Pri dodržaní platných epidemiologických nariadení tak môžete cestu do zahraničia absolvovať aj teraz. Alebo si počkať na obdobie, kedy sa tzv. cestovateľský semafor opäť „zazelená“. V oboch prípadoch však platí, že bez cestovného poistenia je akákoľvek súkromná či pracovná cesta mimo Slovenska zbytočným rizikom.
Keď preukaz poistenca nestačí
Hoci sme sa svojich cestovateľských snov nemuseli vzdať úplne, faktom je, že „bezpečnejšie“ sa momentálne cítime v rámci Európy. Vďaka schengenskému priestoru sme si zvykli na relatívne neobmedzený pohyb bez cestovných pasov, čo na druhej strane spôsobilo, že strácame obozretnosť pri vnímaní rizík súvisiacich s každou zahraničnou cestou. Ak sa teda spoliehate na to, že si v okolitých krajinách vystačíte s tzv. európskym preukazom zdravotného poistenia, mohli by ste zostať nepríjemne zaskočení. „Európsky preukaz zdravotného poistenia predstavuje potvrdenie o tom, že si na Slovensku platíte zdravotné poistenie. V zahraničí vám garantuje len základnú zdravotnú starostlivosť, ktorá sa týka len štátnych zdravotníckych zariadení,“ upozorňuje Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne.
Dlhy ako suvenír?
S akútnym zdravotným problémom vo vzdialenom dovolenkovom rezorte vám na „pátranie“ po štátnej nemocnici zrejme čas nezostane, a tak je určite vhodnejšie ešte pred cestou uzatvoriť tzv. komplexné cestovné poistenie. Zvládnete to aj cestou na letisko, stačí vyplniť online formulár a zaplatiť poistné. V čom spočíva rozdiel oproti spomínanému európskemu preukazu zdravotného poistenia? „Komplexné cestovné poistenie pokryje výdavky na ošetrenie a hospitalizáciu aj v neštátnom zdravotníckom zariadení, doplatky za lieky, a v tých najvážnejších prípadoch aj tzv. repatriáciu domov,“ vysvetľuje D. Zemánek a dodáva: „V prípade vážnejších úrazov či nečakaných zdravotných komplikácií v zahraničí sa tieto náklady môžu rádovo vyšplhať na desaťtisíce eur. Suvenír z dovolenky či pracovnej cesty vo forme dlhov si určite nepraje nikto.“
Nezabudnite na pripoistenia
Výhodou komplexného cestovného poistenia je fakt, že okrem akútnych zdravotných komplikácií môže kryť aj prípady, kedy začnú zlyhávať iné veci ako zdravie. Napríklad sa vám pokazí auto. „Tieto prípady sa stávajú pomerne často, preto pri štandardnom poistení liečebných nákladov (cestovné poistenie) odporúčame pripoistenie nepojazdného vozidla. V niektorých typoch poistenia a balíkoch môže byť toto riziko automaticky kryté. Toto poistenie kryje náklady spojené s odtiahnutím vozidla do opravovne, prepravu do miesta trvalého bydliska alebo náhradné ubytovanie v mieste opravovania vozidla. Aj v týchto prípadoch máte k dispozícii asistenčnú službu, ktorá Vám pomôže a usmerní ako máte ďalej postupovať,“ radí D. Zemánek. KOMUNÁLNA poisťovňa ponúka krytie nepojazdnosti motorového vozidla v balíku Excelent.
Ak, naopak, cestujete do zahraničnej destinácie napríklad lietadlom, môže sa stať, že batožina sa po ceste stratí alebo dorazí neskôr ako vy. Skúsení cestovatelia preto nedajú dopustiť na pripoistenie batožiny, ktoré kryje aj riziko odcudzenia batožiny a náklady na kúpu náhradného oblečenia. „V tomto prípade sa batožinou rozumejú veci osobnej potreby určené pre cesty do zahraničia. Limit pre náhradu škody býva vopred presne stanovený,“ dopĺňa D. Zemánek.
S nulou na účte necestujte
Hoci cestovanie je dnes v porovnaní s minulosťou lacnejšie a dostupnejšie, pri plánovaní cesty je vhodné myslieť aj na finančnú rezervu. A to aj v prípade, že máte uzatvorené cestovné poistenie. „Vo väčšom zdravotníckom zariadení ako je nemocnica alebo poliklinika je pravdepodobné, že vám pri ošetrení uznajú potvrdenie o cestovnom poistení a náklady im následne preplatí priamo poisťovňa. Môžu nastať aj situácie, že menšie zdravotnícke zariadenia pri bežnom ošetrení – ako je napríklad boľavý zub alebo ošetrenie chodila po šliapnutí na morského ježka budú od vás požadovať priamu úhradu za ošetrenie. Počítajte preto s tým, že náklady na mieste zaplatíte sami a následne po návrate domov si ich preplatenie budete nárokovať od poisťovne. Aj preto je dôležité odkladať si všetky potvrdenia dokladujúce platby za ošetrenia či lieky,“ dodáva D. Zemánek.